İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
You can only compare 4 properties, any new property added will replace the first one from the comparison.

Haber

Tasarruf ve yatırım kararları kişiden kişiye değişir mi?

Tasarrufla ilgili genel kural; insanların gelir düzeyi arttıkça, tasarruf oranlarının da arttığıdır. Ancak aynı gelir düzeyindeki kişiler farklı oranlarda tasarruf yapabilirler. Tasarruf oranlarının kişiden kişiye değişmesi gibi yatırım tercihleri de kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Bu kararlarda kişilerin yaşı, medeni durumu, hayat tarzları ve daha bir sürü değişken etkili olmaktadır.
Yatırım yapacak olan kişi “Borsaya girip hisse senedi mi almalıyım”; “mevduat ya da dövize mi yatırım yapmalıyım”; yoksa “gayrimenkul mü almalıyım” sorularına yanıt arayacaktır. Gayrimenkul alacaksam, “ konut mu yoksa dükkan mı almalıyım?”, “Konut alacaksam, nereden almalıyım?” gibi sorular soracaktır.
Bütün bu soruların yanıtları her yatırımcının kendi beklentileri ve hedeflerine göre değişiklik gösterecektir. Ayrıca insanların hayatlarının değişik dönemlerinde de yatırım tercihleri farklılaşmaktadır. Gençlik dönemlerinde insanlar hayata karşı daha atılgan olurlar. Bu dönemde insanlar daha riskli yatırımlara girebilirler. Ancak yaş ilerledikçe yatırım tercihleri daha az risk içermeye başlar. İleri yaşlarda riskli bir yatırımda kaybettiklerinizi tekrar yerine koyacak zaman ve enerjiniz olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir